 |
EGYTTLS A KUTYVAL
1. A kutym tl szgyenlõs. Ez normlis? 2. A kutym tl sokat ugat, mit csinljak? 3. Hogyan szoktassam le a kutymat arrl, hogy beleharapjon s megrgjon dolgokat? 4. A kutym folyton s. Van j megolds erre a problmra? 5. Hogyan tantsam meg a kutymat, hogy ne ugrljon fel az emberekre? 6. Igaz, hogy a kiskutykat nem szabad kiengedni? 7. Mennyi idõ alatt tudom megtantani a kutymat, hogy szobatiszta legyen? 8. Mi a leghatkonyabb mdja a szobatisztasgra szoktatsnak? 9. Mit csinljak jszaka vagy amikor nem tudok otthon lenni? 10. Mit csinljak, ha rajtakapom a klykkutymat, hogy a laksban vgzi el a dolgt? 11. Melyek a kutya testbeszdnek jellegzetes pldi? 12. Melyek a leglthatbb testi jelei, hogy a kutym idõsdik? 13. A kutym idõsdik. Hogyan knnythetem meg az letet? |
1. A kutym tl szgyenlõs. Ez normlis? A flelem tanulhat, de vannak kutyk, akik jobban hajlamosak r, mint msok. A tanult flelem s fbik legnyilvnvalbb pldi, amelyek az llatorvoshoz, a testi fenytshez, bezrshoz s hangos zajokhoz kthetõk.
Vannak kutyk, akik termszetknl fogva flõsek. Szlsõsges esetben ezek a szorong kutyk megprblhatnak elszkni, odapiszkthatnak vagy akr haraphatnak is. Br ezek a tnyezõk kutynknt vltoznak, van nhny kzs sajtossg.
A mennydrgstõl val flelem nem szokatlan dolog a kutyk krben. Ami nem szoksos, az az, ahogy segthet kutyjnak tvszelni ezt a nehz idõszakot. Prblja meg elvonni a kutya figyelmt azzal, hogy elhvja mshov valamit csinlni s azt a tevkenysget jutalmazza. Nagyon fontos, hogy gyõzõdjn meg rla, hogy kutyja biztonsgos helyen van a laksban, tvol az vegablakoktl vagy trkeny trgyaktl a srlsek megelõzsnek rdekben.
A flõs kutyknak tmenetileg szorongs-elleni kezelst rendelhet el az llatorvos. Br ezeket a gygyszereket lehet hossz tvon hasznlni, jobb megtallni a szorongs okt magt, s feloldani azt. A szorongs s a stressz cskkentse azt is megknnyti a kutya szmra, hogy nyugodtabban reagljon a flelmet kivlt okokra.
Ha a szorongs vagy a flelem oka ismert (pldul a ltogats az llatorvosnl), akkor sokat segt, ha lassan jra szembestjk a kutyt a flelmet kivlt dologgal, mikzben jutalmazzuk a nyugodt magatartst. A bntets, a megszids vagy a nyers "nevelsi" mdszerek - melyek egybknt is elg hatstalan technikk - de mindenkppen kerlendõ mdszerek a flõs kutyknl.
Amennyiben kutyja agresszven reagl a flelemre, egy trner adhat tancsot a kezels alatti biztonsgi krdsekrõl. Trelemmel s az n kvetkezetes erõfesztsvel az ilyen kutyk is visszanyerhetik magabiztossgukat.
2. A kutym tl sokat ugat, mit csinljak? A kutyk ugatnak. Ez tny. Ugatsuk egy rsznek mindenkppen oka van. Egy msik rsze viszont magatarts-problma lehet, ami magnyossgbl vagy unalombl fakadhat.
Amikor a magny okozza a szûnni nem akar ugatst, fordtson tbb figyelmet a kutyra, ez megoldhatja a problmt. Biztassa csaldtagjait, hogy felvltva jtsszanak a kutyval s vigyk el stlni. Amikor pedig egyedl marad a kutya, lssk el jtkokkal, hogy szrakoztathassa magt.
Olykor mg sok figyelemmel se lehet megoldani a problmt. Ha egy kutynl megszokss alakult az ugats, tltsn meg nhny konzervdobozt kaviccsal. Amikor a kutya ugat, dobjon hozz kzel egy konzervdobozt s mondja hatrozott hangon: "Csend!" A konzervdoboz odadobsnak a clja nem az, hogy eltalljuk a kutyt, hanem, hogy megdbbentsk. Ha az ugats folytatdik, dobjon egy jabb konzervdobozt s mondja jra: "Csend!" Aztn tvoltsa el a konzervdobozokat amilyen hamar s feltûns nlkl lehet, nehogy jtknak tekintse õket a kutya. Ahogy a kutya kezd rjnni, hogy mirõl van sz, gy fogja a "Csend!" parancs hatsra abbahagyni az ugatst.
A laksban tartott, egyedl marad kutyk szenvedhetnek az elvlasztsi szorongstl. Nhny kutya gy fejezi ki flelmt s neheztelst, hogy ugat. E problma megszntetsnek legidelisabb mdja, ha mr a kiskutyt megtantjuk, hogyan viselje jl az egyedlltet. Hasonl trninget nyjthatunk idõsebb kutynknak, de itt tbb idõre s trelemre van szksg. Vigye a kiskutyt egyedl egy szobba. Mondja "Csend!" s hagyja el a szobt. Ha a kutya ugat, trjen vissza, mondja: "Csend!" s jjjn ki jra. Ha a kiskutya csendben van egy rvid ideig, jjjn vissza s jutalmazza meg. Nvelje meg azt az idõt, amg a kutytl tvol van, s visszatrtekor ismt jutalmazza meg a kutyt, amirt csendben volt. Egy idõsebb kutyval rdemesebb kimenni a hzbl vagy laksbl, mert a kutya fogkony az ismerõs szagokra s hangokra. Egy msik megolds, ha hatrozottan azt mondja "Ne!" vagy "Csendet!", amikor a kutya elkezd ugatni. Ha a kutya erre gy vlaszol, hogy csendben marad, jutalmazza meg. Ne felejtse el, jelen kell lennie, amikor a kutya ugat, hogy kiadhassa a "Csendet!" parancsot.
3. Hogyan szoktassam le a kutymat, hogy beleharapjon vagy megrgjon dolgokat? A kutyknak rgniuk kell ahhoz, hogy cskkentsk a stresszt s levezessk felesleges energijukat. A kiskutyk fogzsa pedig a fejIõds szerves rsze. Ha kutyja olyasmit rg meg, ami tl van egy hatron, mondja mly hangon "Ne!" vagy hogy "Fj!". Ezutn adjon kutyjnak egy biztonsgosan rghat jtkot. Aztn dicsrje meg j viselkedsrt. Ne felejtse el, hogy kutyjnak biztonsgosan rghat jtkot adjon rgi hztartsi eszkzk, pl. rgi cipõk helyett, mert azzal arra biztatn, hogy az j cipõket is megrghatja. Kerlje el a "ktlhzsos" jtkokat, mert azzal is az agresszv viselkedsre biztatja.
4. A kutym folyton s. Van megolds? Az rks ss a kutyk egyik legzavarbb szoksa. Sajnos erre nincs egyetlen j vlasz, hogyan oldjuk meg ezt a problmt.
Bizonyos esetekben az ssi sztn az adott fajta rksge. Br egyes kutyk, a fajttl fggetlenl jobban fogkonyak az ssra, ha egyedl maradnak a kertben hosszabb idõre. Az ss gyakran az unalom eredmnye s lehet tanult viselkeds egyes kutyknl.
Prbl lehûlni A nyri hnapokban, ha kutyja s egy gdrt, hogy lehûtse magt, gondolja meg, hogy tudna nyjtani neki egy hûvsebb helyet, pl. egy ernyõ fellltsval vagy a hzba, pincbe beengedsvel. Bizonyosodjon meg rla, hogy rnykban tud lenni a nap folyamn s hogy mindig van elegendõ friss ivvz szmra.
Kborlsi vgy Vannak kutyk, akik hajlamosak a kborlsra s elkezdenek kaparni a kerts alatt, hogy kijussanak az udvarrl. Ha kutyja prbl elszkni, prblja kitallni, mirt akar elmenni otthonrl. Lehet, hogy egyszerûen csak unatkozik vagy egy csbt kan vagy szuka brja mehetnkre. Ez utbbi esetben rdemes elgondolkodni kutyja ivartalantsn. Egy ivartalantott kutya ltalban nyugodt s nem vgyik el.
Ha szinte lehetetlennek tallja leszoktatni kutyjt az ssrl, jelljn ki neki egy "sterletet". Ha a kutya a kijellt terleten s, dicsrjk s jutalmazzuk meg figyelmnkkel s egy jutalomfalattal. Ha pedig a kutya a terleten kvl s s rajtakapjuk, akkor egy hatrozott "Ne!" is eltntorthat lehet.
5. Hogy tantsam meg a kutymat, hogy ne ugrljon fel az emberekre? Tbbnyire ezt a viselkedst klykkutyk, kiskutyk s olyan kutyk mutatjk, akiket soha nem neveltek arra, hogy ne ugorjanak emberekre. A kutyk egy ok miatt ugranak az emberekre: hogy figyeljenek rjuk. Ezrt van az, hogy pont a klykkutya, akit nem akartunk megsimogatni felugrik rnk. Tantsa meg kutyjt, hogy "ljn le" a figyelmnkrt vagy elismersnkrt. Ha felugrik, hajoljon a kutya fel s mly hangon mondja azt: "Le!" Nem is lesz ms vlasztsa, mint hogy htrljon s amikor ezt teszi, akkor tantsa meg lni. Jutalmazza meg, ha engedelmeskedik. Nemsokra mst se kell csinlnia, mint hogy azt mondja "l!", s a kutya mris teljesti, mert tudja, megjutalmazzk.
6. Igaz, hogy a klykkutykat nem szabad kiengedni? Igaz, hogy a klykkutykat nem szabadna olyan helyre engedni, ahol kzvetlen kapcsolatba kerlhetnek be nem oltott kutykkal, de ez nem jelenti azt, hogy egyltaln nem lehet õket kiengedni. Tulajdonkppen az egyenslyt kell megtallni akztt, hogy a klykkutya ne legyen megbetegeds kockzatnak kitve, mgis trsas kzegben lehessen. Olyan helyeken, ahol meg van gyõzõdve rla, hogy biztonsgos s nem jrklnak be nem oltott kutyk vagy rkk, nyugodtan kiengedheti klykkutyjt.
7. Mennyi idõ alatt tudom megtantani kutymnak, hogy szobatiszta legyen? A szobatisztasgra szoktats idõszaka klykkutynknt vltoz. Vannak, akik szinte azonnal rreznek, vannak, akiknek fl vbe is kerlhet. Semmikpp ne felejtse el, hogy a klykkutyk kb. 6 hnapos korukig nem tudjk megbzhatan kontrolllni magukat, gy elõfordulhatnak vletlen balesetek. Az alomra szoktats ideje fgg a kiskutytl, de fgg a mi befektetett idõtõl s energitl is.
8. Mi a leghatkonyabb mdja a szobatisztasgra szoktatsnak? A legegyszerûbb mdja a klykkutya szobatisztasgra szoktatsnak, hogy kizrjuk a lehetõsgt annak, hogy a kutya hibzzon. Ez lnyegben azt jelenti, hogy elvigye kutyjt arra a helyre, ahol szeretn, hogy az szksgt elvgezze, amikor gy gondolja, hogy ennek ideje. Ennek pedig tkezsek, ivs, alvs s valamely tevkenysg vagy jtk utn van ideje. Inkbb vezesse, mint hogy vigye a kutyt a hzon kvlre (vagy ahhoz a paprhoz, melyet erre a clra vlasztott), amikor a klykkutya elkezd krbeszaglszni s krbejrni, mintha szksgt akarn vgezni, aztn kezdje dicsrni, kedvesen, nehogy elvonja a kutya figyelmt. Megtanthatja kutyjt arra is, hogy parancsra induljon a szksgt vgezni, ha sszekti a fenti procedrt a "Gyernk!" paranccsal. Amikor pedig a kutya vgzett, dicsrje sokat, esetleg jutalomfalatot is adhat neki. Minl sûrûbben vgzi ezt a cselekvssort, annl gyorsabban fog klykkutyja rkapni erre a szoksra. Gyõzõdjn meg rla, hogy amennyire csak lehet, felgyeli kutyjt, hogy gy megakadlyozhassa az esetleges baleseteket.
9. Mit csinljak jszaka vagy amikor nem tudok otthon lenni? Az egszen fiatal klykkutyknak sokszor minden 3-4 rban kell a szksgket vgezni. Annak rdekben, hogy elkerlje, hogy kutyja alkalmatlan helyen vgezze szksgt, hasznljon egy kosarat ketrec vagy benti kutyalat. Ezek alkalmasak arra, hogy szobatisztasgra szoktassk a kiskutyt, ha megfelelõen hasznljk õket. A kutyalak vagy kosarak azrt alkalmasak a klykkutya szobatisztasgra szoktatsban, mert a kutyk nem szeretnek az gyukban vagy az etetsi terletkn vgezni szksgket, ami egy sztns viselkedsforma, amivel tisztn tartjk a kzs almot. Ha mgis baleset trtnik, ne bntesse meg a kutyt!
10. Mit csinljak, ha rajtakapom klykkutymat, hogy a laksban vgzi szksgt? Semmilyen bntets sem igazn hasznlhat a kiskutya szobatisztasgra szoktatsban, akrmilyen bosszs is n, ha megtrtnt a "baleset". Ne felejtse, hogy kutyja ezt nem kszakarva csinlja ezt, csak, hogy nt bosszantsa, lehet, hogy csak hirtelen rte a szksg vagy mg nem rtette meg, hogy n mit igyekszik megtantani neki. A bntets kifejezetten hatstalan, ha mr eltelt egy j adag idõ akztt, hogy kutyja elvgezte dolgt s hogy n megtallta az eredmnyt. Ha egy tcsra bukkan, jobb azt feltakartani, s legkzelebb figyelni s akkor ott helyben megtantani a kutyt a helyes dologra. Gondolja t, hogy n mindent jl csinlt eddig? Eleget viszi-e ki a kutyt? Elg hamar dicsri-e meg a kutyt, ha gyes volt?
11. Melyek a kutya testbeszdnek jellegzetes pldi? A kutyk nagyon trsas lnyek, gykereik a farkasok falkaszervezõdsig vezetnek vissza. Minthogy trsas kzegben lnek (hzi kedvenceknl ez az emberi csaldjuk), kifejlesztettek egy sszetett nyelvet, hasznlnak arckifejezseket, klnbzõ testtartsokat s farok mozgst. Ahogy a kutyk megtanuljk a mi kzjeleinket, gy igazsgos, ha mi is megtanulunk nhnyat az õ kifejezseikbõl.
Agresszi: flei elõre vagy htrafel, rtapadva vagy kzel a fejhez, szemei sszeszûklve, vicsorg fogak, nyitott ajkak, teste feszlt s dominns; farka pffeszkedõn magasan s egyenesen felfel; akr fogt vicsorgathatja s moroghat.
ber: flei fordulnak, hogy hallja a hangokat, szemei tgra nyitva; szja csukva vagy kiss nyitva; farka felfel s csvlja, testtartsa normlis, csendesen mozog.
Nyugtalan: flei kiss htrafel csapva; szemei szûkek; szjval grimaszol; teste feszlt, lehet, hogy engedelmes pzba ereszkedve; a kutya akr szûklhet is.
ntudatos/dominns: flei elõre; szemei szûkek; szja zrva; magas, uralkod; farka pffeszkedõn felfel vagy egyenesen kill a testbõl; akr moroghat is mly hangon.
Izgatott: flei lesen elõre; szemei nagyra nyitva s berek; esetleg zihl, levegõ utn kapkod; fel-al jrkl; csvlja a farkt, melyet felfel tart; kutyja akr tbb, rvid ugatst hallathat vagy moroghat.
Fl: flei laposan htratapadva a fejre vagy alacsonyan a fejhez; szemei szûkek, kiltszhat a szeme fehrje; teste meglapul alzatos pzban; reszket s remeg; csahol, morg, nyszrgõ hangokat hallathat.
Bartsgos: flei hetykn felfel llnak; szemei nagyra nyitva s berek; szja nevet; farka felfel vagy el a testtõl; csvlja a farkt; kutyja csaholhat, nyszrghet, ugathat.
Õrzõ-vdõ: flei elõrefel llnak, szemei tgra nyitva; szja nyitva, fogai kivillannak; teste feszlt s merev; a nyakszõrzete fel van borzolva; felmagasodik; farka merev s elll a testtõl; ugatsa hangos s agresszv s a kutya esetleg moroghat s fogt vicsorgathatja.
Vidm: flei elõrefel llnak, szemei tgra nyitva s jtkosak; a kutya izgatott lehet s zihlhat; lnken csvlja a farkt s izgatottan ugathat vagy jtkosan moroghat; teste nyugodt, mellsõ rsze leereszkedve, esetleg fel-, le ugrlhat rmben vagy krzhet n krl.
Kergetõzõ: flei elõre szegezõdnek; szemei berek; esetleg liheghet; teste feszlt s behajltott lbakkal futsra ksz vagy meglapulva ugrsra ksz; farka egyenesen kinylik a testbõl, hangtalan, esetleg vrakozan morog.
Engedelmes/Alzatos: flei lefel konyulnak s rlapulnak a fejre; szemei rsnyire szûklnek; vigyorog; orrval bkdsi vagy nyalogat egy msik llatot vagy embert; a fldre fekszik, mellsõ mancsa felemelve vagy a fldre fektetve; esetleg cspgõ vizelet; farka lent vagy a lbak kztt; esetleg mly hangon csahol vagy nyszrg.
12. Melyek a leglthatbb testi jelei, hogy kutym idõsdik? Gyakran a kutyk idõsebbek, mint gondolnnk. Nehz megbecslni, hogy egy mennyire szmt az idõseknek, mert jelentõs klnbsgek vannak a klnbzõ fajtk kztt. ltalnossgban, a kistestû kutyk lnek a legtovbb (Yorkshire Terriert 10 vesen tartjuk regnek), mg a nagytestû kutyk lettartama relatv rvid (egy dn dogot mr 6 vesen idõsnek tekinthetnk).
Testi passzivits Ha a kutya nehezen ll fel, miutn lefekdt egy kis idõre, utalhat arra, hogy zletei kezdenek elhasznldni. Vannak kutyk, akik kevsb szvesen indulnak stlni s inkbb egy j meleg gyban fekszenek sszegmblydve.
Hajhulls A bõr szraznak s pikkelyesnek tûnhet, mg a szõrzet durvbb, vkonyabb vlhat, stt foltokkal vagy õsz szõrszlakkal tarktva. Gyakran a szõrzet matt, szne pedig kevsb lnk lesz.
Lehelet A rossz fogak, ill. az nygyullads egytt jrhat azzal, hogy a kutynak rossz lehelete lesz s kptelen lesz enni. Ennek egy tipikus jele, ha a kutya kiejti az telt a szjbl, ill. ha erõteljesen csorog a nyla vagy mancsval a szjnl kapargl. A szem alatti duzzanatok arra utalhatnak, hogy a kutynak foggykr-tlyoga van, ezt llatorvosnak kell megvizsglnia.
Csomk s daganatok Szemlcsk, zsrcsomk, de mg daganatok is megjelenhetnek idõskorban. Vizsgltassa meg ezeket llatorvossal, hiszen a korai felismers megmentheti kutyja lett.
Vizelettartsi problmk Inkontinencia: idõnknt a kutya vzignynek megvltozsval kapcsoljk ssze, mskor a fj zletekkel, melyek megneheztenek egy adott testtartsban llst.
Szellemi bersg Sok idõs kutya sszezavarodik s kptelen felismerni a krnyezett, nem hallgat a nevre vagy a gazdjra! Kevsb rdekli, hogy mi trtnik krltte, sõt mg az enni is alig hajland. Vannak kutyk, akik unottak s levertek, mg msok engedetlenn vagy hamiss vlnak. Sok reg kutya pedig nyugtalan lesznek, ha akrmennyi idõre is egyedl hagyjk.
Alvs Sok idõs kutya tbbet alszik nappal s kevesebbet jszaka. Vannak, akik jszaka a laksban kszlnak fj izleteik, feledkenysgk vagy akr magnyossguk kapcsn.
13. A kutym idõsdik. Hogyan knnythetem meg az lett? Ha kutyja az regeds jeleit mutatja, a kvetkezõket teheti:
- Szereljen fel rmpkat, hogy kutyja knnyebben jusson vissza a hzba a kertbõl.
- Jl szrtsa meg kutyjt, ha esetleg stls kzben megztak volna.
- Az zleti gyulladsban szenvedõ kutyk nehzkesen llnak fel, ha egy idõre lefekdtek, ezrt finoman drzslje meg izmaikat, hogy bemelegedjenek s kicsit olddjon grcsssgk.
- Az agy oxignelltsban val vltozs regkorban azt jelenheti, hogy a kutyk valsznûleg jobban emlkeznek azokra a dolgokra, amik a mltban trtntek, mint arra, ami tegnap esett meg. sszezavarodnak. Akr egy kis jratants szksges lehet. Gyakran a jutalomfalatok klnsen j eszkzei lehetnek egy idõs kutya jratantsban. Az eledel nagyon j motivci, ugyanakkor a kevsbe aktv, reg kutyknl klnsen vigyzni kell az elhzsra.
- Lehet, hogy a tpllkadagokat jra lehet gondolni, hiszen az idõsebb kutyk ltalban kevsb aktvak s kevesebb kalrit ignyelnek. m nhny kutynl, klnsen az idõseknl akr tbb kalrira is szksg lehet. A lnyeg, hogy mindig figyeljnk oda a kutya slyra.
- A lts s halls romlsa cskkentheti a kutya azon kpessgt, amellyel a krnyezete esemnyeire reagl. Lehet, hogy nem dvzli azonnal, ahogy n hazatr, mert nem veszi szre az rkezst. Vizsglja meg, hogyan segthetn a vaksg vagy sketsg esetn.
- Az idõs kutyknl kialakulhat a zivatartl val flelem. A mennydrgs morajai felerõsdhetnek a kutya magas frekvencij hallsa miatt.
- Gyõzõdjn meg rla, hogy a kutya fekvõhelye szraz, meleg, huzattl mentes helyen legyen.
|