Kls lskdk
Ide tartoznak a bolhk, a vrszv- s szrtetvek, a rhatkk, a kullancsok. A legnagyobb problmt a bolhk okozzk. Egyrszt nehz a bolhssgot szrevenni egy egszsges macskn, mivel az a rendszeres tisztlkodsa sorn megfogja a bolhk zmt. Csak beteg, leromlott, magt nem megfelelen pol llatokban ltni hemzseg bolhasereget. Msrszt tbbfle betegsget is okozhatnak: allergis brgyulladst, vrszegnysget, galandfrgessget, st a bolha specilis, embert is megfertz (macskakarmolsi betegsg) baktriumokat kzvetthet. A cick llandan vakarznak, nyugtalanok. Alkalmazhatunk spray-ket (br ltalban flnek a macskk sziszeg hangtl), br felletre rcseppenthet, azon keresztl a szervezetbe felszvd oldatokat, hintporokat, bolhanyakrvet. A modern bolhaellenes szerek mr tarts (tbbhetes) hatsak, s hatkonyabbak, mint a rgebben hasznlt bolhaporok s frdetszerek, nyakrvek. Ha a macsknk rendszeresen kijr - mivel tallkozhat szabadon l macskkkal -, hatatlanul is bolhs lesz, ha nem vdekeznk ellene. Tarts s megbzhat bolhamentessget csak hossz hats, modern szerek rendszeres hasznlata hozhat. Clszer ez gyben llatorvoshoz fordulni.
A rhssg fleg a nyakon s a fejen jelentkezik, a szr kihullik, a br fellett kregszer prk bortja. Az llat vakarzik. Elg gyakori a rhatkafertzs a kls halljratban, amely nem terjed r a brre. Az lskdtl fokozdik a flzsr termeldse, ami a mikroszkopikus mret atkkkal s azok anyagcseretermkeivel egytt bsges, enyhn szraz, fekete szn vladkban mutatkozik. A cica rzza a fejt, s gyakran vresre kaparja a flt s krnykt. Flkagyli vrmleny alakulhat ki, amit mteni kell. Enyhthetnk a bajon, ha a halljratot paraffinos vattval kitrljk, atkal flcseppet cseppentnk a flbe mindennap. Sajnos elg makacs betegsg, s egy ellenkez macsknl gondot okoz a megfelel tisztts.
A kullancsokat felttlenl el kell tvoltanunk, mert a macsknkat zavarjk, s ezek is betegsgeket terjeszthetnek, br jelentsgk jval kisebb, mint emberek s kutyk esetben. Eltvoltsuk ugyangy trtnik, mint az embernl: szerezznk be egy kullancsfog csipeszt, amellyel knnyen eltvolthatjuk az lskdt. Ezenkvl kzzel is knnyen ki lehet szedni: vatosan fogjuk meg egszen a brnl, a potroha tvnl, vigyzunk r, hogy ne nyomjuk szt a potroht, majd jobbra-balra csavarjuk hromszor-ngyszer, s kirntjuk.
Bels lskdk
A blben lskd parazitknl (galand-, orsfreg) gygyszeres kezelst alkalmazunk. Ha a cica nem tudja egszben lenyelni a tablettt, akkor aprtsuk fel, s keverjk az telbe, gy meg fogja enni. Kaphatk paszta formban is freghajt ksztmnyek. A freghajt gygyszereket llatpatikkban llatorvosi vnyre vsrolhatunk. Javasolt a rendszeres freghajts mdjt az llatorvossal megbeszlni. Kijr macskknak jval nagyobb eslyk van frgekkel fertzdni, ezrt ket negyedvente mindenkppen clszer fregtelenteni. Slyosabb frgessg esetn ismtelni kell a krt. A blfrgek a freghajts utn szklettel tvoznak, de fontos azt is tudni, hogy frgek ellen nem kezelt llat rlkben elg ritkn ltni frgeket, ezrt ez alapjn nem mondhatjuk ki, hogy a macsknkban nincsen freg. Legtbbszr csak mikroszkpos vizsglattal lehet megtallni a frgessget igazol fregpetket. A leggyakoribb az orsfregfertzs, amelyet a kismacskk mr a szopskor meghaphatnak anyjuktl, ezrt mr 4 hetes korukban kell ket kezelni, majd ezutn mg nhny alkalommal kthetente. rdemes odafigyelni a rendszeres fregtelentsre, mivel a macska (s a kutya is) orsfrge embert is megfertzhet. Igaz, hogy emberben nem alakul ki a kifejlett freg, de a freglrva slyos egszsgkrosodst is okozhat fleg gyermekek krben. Szintn gyakori a galandfrgessg is. Ezen frgek rszben nyers zskmnyllat (egr, patkny) elfogyasztsval, rszben bolhszkods tjn jutnak be a macska szervezetbe lrvk formjban. A galandfrgessg gyakran szabad szemmel is lthat: az rlkben 4-5 mm hossz, uborkamag alak, friss llapotban mozg galandfregzek tallhatk. |