Az amerikai staffordshire terrier
Az eredet:
A fajta megismerst legjobb egy rvid visszatekintssel kezdeni, "a jelened gykereidben rejtzik" elv alapjn. A trtnet a kzpkori Anglia marhaterel s – lefog kutyinl, a bulldogoknl kezddik. Ezeket a hatalmas tmeg, masszv felpts ebeket senki se tvessze ssze a jelenkor angol bulldogjaknt ismert kutyjval.
A cirkuszi ltvnyossgok irnt fogkony kor vllalkoz szellem kpviseli hamar felismertk, hogy a mszroskutyk nagyra becslt tulajdonsgai ms terleten is remekl hasznosthatk, s ezzel el is rkeztnk az llatviadalok szgyenletes korszakhoz. A hihetetlen npszersgnek rvend rendezvnyeken a bulldogok nemcsak medvkkel, farkasokkal kzdttek sikeresen, de egymssal is vres harcokat vvtak. Az 1700-as vek vgn azonban mr bulldog s vadszterrier keverkek is megjelentek a viadalokon. Tulajdonosaik e keresztezsektl nagyobb frgesget, kitartst (rtsd: a harcban val sikeresebb rsztvtelt) vrtak, amit ezek a bulldogoknl kisebb termet kutyk igazoltak is, olyannyira, hogy nhny v alatt gyakorlatilag kiirtottk kzvetlen seiket a harci arnkbl. Az 1800-as vek elejn a bulldog s terrier keverkek tenysztse kt irnyba folyt Angliban: az egyik James Hinks nevhez fzdik (az angol bullterrier megteremtje), a msik pedig a bnyirl s nehziparrl hres Staffordshire-vidkre volt jellemz – ennek ksznheti ltt s nevt a mai staffordshire.
Erre az idszakra tehet az Eurpbl Amerikba irnyul tmeges kivndorls megindulsa is: a jobb let remnyben hajra szllk nemcsak ingsgait, de vetern bulldogjaikat, illetve bulldog-terrier keverk llataikat is magukkal vittk. Ezek a kutyk az jvilgban nemcsak meghonostottk a viadalok "nemes" intzmnyt, de egymssal folyamatosan keveredve szmtalan – vidkenknt, st gyakran vrosonknt eltr – vltozatot hoztak ltre. Ezek a sznkben s mretkben is jelentsen klnbz tpusok rendkvl vltozatos neveken vltak ismertt, azonban mindegyik elnevezs utalt ezen kutyk harci eredetre, illetve felhasznlsukra.: pit dog (a viadalokra hasznlt fldbesott verem, vagy palnkkal lekertett trsg angol neve: pit), yankee terrier, yankee bulldog, hogy csak nhnyat emltsek. Esetkben egyetlen tenysztsi cl ltezett: a kutyaviadalra val alkalmassg, a kzdelmekben remlt jobb eredmnyessg. A "jobb marad letben" kegyetlen szelekcis gyakorlat azonban elindtott egyfajta homogenizcit: hamar kiderlt ugyanis, hogy a legnagyobb fizikai ert a legnagyobb kitartssal s frgesggel egy bizonyos mretkategria testesti meg, s ez a 45–50 cm-es marmagassg a kb. 25–30 kg-os testsllyal prosulva. A tbb-kevsb kialakult mreteken tl azonban mg mindig szmtalan tpus ltezett, elssorban a fejforma s a testfelpts terletn jelentkeztek a legszembetnbb klnbsgek. Ne felejtsk el, hogy ekkor mg nem a legelnysebb kllemre val trekvs volt a tenyszti munka alapja, hanem a tkletes fizikum s kzdszellem kialaktsa volt a cl. Az 1898-ban, a Michigam llamban Detroitban megalakult a United Kennel Club mindenesetre megkezdte ezen kutyk regisztrlst – amerikai pit bull terrier nven.
Akadtak azonban olyan tenysztk s ms kutyabartok, akik szerint e pomps llatokat cltalanul vreztettk el a kegyetlen viadalokon s a bennk rejl bmulatos kpessgeket oktalanul elpazaroltk. Ezrt tervszeren lttak hozz kutyik keresztezshez, a fizikumon tl immr slyt helyezve a jellem, a karakter s a mindennapi hasznlhatsg krdsre is. Cljukat, hogy az egykori gladitorbl az embert mindenekfelett tisztel s szeret, kiegyenslyozott idegrendszer, nagy munkabrs, sokfle clra felhasznlhat ebet alkossanak, teljes mrtkben sikerlt elrnik. Nekik ksznhet, hogy az amstaff olyannak alakult ki, mint amilyennek ma ismerjk: a vgtelensgig jtkos, kedves s odaad trs, aki azonban ksz brmi ron megvdeni szeretteit s a re bzott rtkeket.
Az vtizedekig tart tenyszti munka eredmnyeknt az egykori viadoregyedektl szrmaz "showvltozat" egyre jobban elklnlt a tovbbra is kutyaharcra hasznlt llomnytl. Az j vltozat – hiszen ekkor, nagyjbl a szzadfordul krnykn mg nem beszlhetnk nll fajtrl – egyre npszerbb vlt s elktelezett hvei szksgt reztk annak, hogy kedvenceiket hatrozottan megklnbztessk a vres felhasznlsra utal s ppen ezrt rosszul cseng pit bull nevet visel kutyktl. Nhny tbb-kevsb tall vltozat elterjedse utn, melyek kzl rdekessgknt rdemes megemlteni az amerikai bullterriert, vgl az amerikai staffordshire terrier elnevezs honosodott meg s tallt elfogadsra a tenysztk rszrl. Az American Kennel Club is ezen a nven kezdte trzsknyvezni ket 1936 nyarn, s ekkor alkottk a fajta standardjt, amely azta vltozatlan formban ll fenn. A msik szervezet, az UKC (illetve a ksbb alakult American Dogbreeders Association, rviden ADBA) egybknt a mai napig csak a pit bull terrier elnevezst fogadja el, s nem "vesz tudomst" az amstaff – mint nll fajta – ltezsrl. A legnagyobb nemzetkzi kutys szervezet, az FCI viszont csak s kizrlag az amerikai staffordshire terriereket regisztrlja, s ezzel nem a pit bull, mint hajdani gladitor ellen tntet. Arrl van csupn sz, hogy az UKC –, illetve ADBA – trzsknyvvel rendelkez kutyk tenysztinek krben csak nemrg vlt ltalnoss a kllemre val tenyszts, gy a pit bullok esetben mg nem beszlhetnk szigoran rgztett fajtalersnak tbb-kevsb megfelel llomnyrl. A fejtpusok sokflesge, a tg mrethatrok miatt a pit bull terrier (mg) nem nevezhet – szaktenyszti rtelemben vett – kiforrott, nll fajtnak.
Jellemrajz:
Az amstaff jellemnek megrtshez gondoljunk vissza a fajta kialakulsnak trtnetre, egyik oldalon a slyos egynisg s izomzat bulldog, a rakonctlan marhk elfogsa, majd a kegyetlen llatviadalok sorn edzdtt kemny munkakutya, mg a msikon az lnk idegrendszer s frge mozgs vadszeb, a terrier ll. seitl kizrlag a legjobb gneket rklve a bulldog-terrier keverkek addig soha nem ltott mdon egyestettk magukban a hihetetlen ert, a gyorsasgot s a kitartst. A fizikai jellemzkn tl azonban ezen kutyk jelleme volt az, amely szmtalan genercijuk sikert biztostotta a kutyaharcok trtnetben. Ezt a kegyetlen iskolt jrta vgig az amstaff kzvetlen se, s ez biztostotta a fiziklisan vagy mentlisan gyenge pldnyok kiszrst, s jutatta tovbbtenysztsi lehetsghez kizrlag a legjobb egyedeket. A viadorebekben nagyra rtkelt tulajdonsgok, a szilrd, karakn jellem, a kombinlkszsg s j helyzetfelismers, valamint a magasszint intelligencia, ezrt szereztek hveket ezeknek a kutyknak, s az elktelezett, lelkes tenysztk erre az alapra ptve alaktottk ki az egykori harcosokbl a mai, modern fajtt. Az amstaff ma is rzi seinek egynisgt, kemny s rettenthetetlen munkakutya, akinek lnytl idegen a flelem, vagy brmifle megalzkods, ugyanakkor brmikor kaphat egy kis jtkra, bolondozsra. A fajta egyik legfontosabb jellemzje az a hihetetlen letkedv, amely rgtn tragad mindenkire a krnyezetben. A felje bartsgosan kzeledvel ksz rgtn bartsgot ktni, legyen az, ember vagy kutya. Azonban, ha a helyzet megkveteli, ksz brmikor rendelkezsre llni s engedelmeskedni a parancsnak – s ezt nem gpiesen, valami beidegzds hatsra teszi, hanem sokkal inkbb azrt, hogy gazdja kedvben jrjon. Szmra a legfontosabb, hogy csaldjnak krben lehetleg a figyelem kzppontjban tartzkodhasson, s valban egytt lhessen szeretteivel. Az igazi tenysztk ppen ezrt fordtanak megklnbztetett figyelmet a karakter krdsre s csak tkletesen kiegyenslyozott idegrendszer egyedeket prostanak. Ne feledjk, olyan kutyrl beszlnk, amelyet fizikai adottsgai messze a tbbi kutya fl emelnek.
Felhasznlhatsg s nevels:
Az amerikai staffordshire terrier rendkvli fizikai s szellemi adottsgainak ksznheten igen szles krben elterjedt s sokfle feladatra hasznlhat kutya. A hagyomnyos trskutya szerepn, valamint az rz-vd feladatokon tlmenen – elssorban termszetesen hazjban – alkalmazzk ,mezgazdasgi munkra (llatterels, krtev- s rgcslirts), s nagyvadszatra is. Mivel imdja csillogtatni kpessgeit, remekl alkalmas sportkutynak, a Schutzhund –, s ms kikpzssel (agility, flyball, stb..) nemcsak a benne rejl lehetsgeket aknzhatjuk ki, de kutynk feles energiit is lekthetjk. Ugyancsak nagyszer s rendkvl npszer killtsi kutyk vlnak bellk, mretknl fogva knnyen kezelhet s felvezethet, a junior handlerek ltal is kedvelt, a tbbi "nagy" fajtval egyenrang rsztvevi a legklnbzbb seregszemlknek. Az amstaff gyorsan s szvesen tanul, amennyiben a kikpzs metdusa inkbb a nevels s nem a drillrozs szval jellemezhet. Fontos, hogy mindig a jutalmazs s a jtkossg legyen vezrl elvnk, gy egszen sszetett dolgok elsajttsra is rvehetjk kedvencnket. Az alapvet tudnivalk, valamint a trsasgban val viselkeds elsajttst, a szocializcit legjobb minl elbb elkezdeni. Ezek hinyban minden esly megvan arra, hogy az alapveten ers egynisg rossz irnyba alakuljon s a kutya nfejv, kezelhetetlenn, netn krnyezetre veszlyess vljk.
Itt el is rkeztnk a fajtt idnknt rossz sznben feltntet, nha egyltaln nem megalapozott hrek rtkelsig. Bizton llthat, hogy a klnfle esemnyek htterben szinte minden esetben a tulajdonosok felelssge, vagy ppen feleltlensge ll, a nem megfelel tartsi krlmnyek, rossz bnsmd miatt ingerlkenny vlt, esetleg clzatosan agresszvv nevelt kutya ppolyan vtlen ldozata a tragdinak, mint az ltala megtmadott szemly. Mindenkppen le kell szrnnk egy fontos tanulsgot: amerikai staffordshire terrier nem val mindenkinek! Tartshoz a kutya irnti szereteten s odaadson tl nmi hozzrts, valamint felelssgrzet is szksges. Nem ajnlott ideges, ingerlkeny embereknek, mivel egy amstaff gazdjnak mindig kszen kell llnia nmi jtkra, egy kis bolondozsra, mivel kutyjuk ezt ignyli, s ennek hinyban kedvetlenn, st bskomorr vlik, aminek egyenes kvetkezmnye a kiszmthatatlan viselkeds. Hsnk nem "kennelkutya": a bezrtsgot rosszul tri, hiszen gy nemcsak nagy mozgsignyt nem tudja kielgteni, de "szemlye" elutastsnak is fogja fel. Ennek ellenre jl tarthat akr kis laksban is, amennyiben megfelel mozgsi lehetsget, valamint kell szellemi elfoglaltsgot biztostunk szmra, amivel levezetheti energiit s kilheti trsasg irnti ignyt. Amennyiben betartjuk ezen egyszer szablyokat, biztosak lehetnk abban, hogy magunk s szeretteink szmra egy igazi trsat, j csaldtagot, ugyanakkor tkletes vdelmet biztost hsges bartot talltunk.
Kivonat a fajtastandardbl:
Kzpmret, igen erteljes, zmk felpts kutya. Megjelense rendkvli ert sejtet, ugyanakkor frgnek s mozgnyoknak is kell lennie. Orra kzepesen hossz, a magasan tztt flek kztt az agykoponya szles s dombor. Az llkapcsok ers fogst biztost rgizmok kidomborodnak, ezzel egytt sszetveszthetetlen jelleget klcsnzve az amstaff fejnek. Kzepesen hossz, vastag nyaka enyhn velt, lebernyegektl mentes. Vlla ers, jl kifejezett izmokkal. Trzse viszonylag rvid, bordi szorosan egytt helyezkednek el, nagy trfogat mellkasnak adva helyet. Hta enyhn velt a martl a far fel. Vgtagjai ers csontozatak, mancsai kzepes mretek, sszezrt ujjakkal.
Szre rvid s tmtt. Brmilyen szn elfogadott, kivve a tiszta fehret, a mlyvasznt, illetve fekete-cser sszelltst.
A mret krdsnl fontosabb az arnyossg, a kompakt felpts. Az idelis mret kanoknl 48 cm-es marmagassg s a 28–30 kg-os testsly. (Szukknl: 45 cm, 24–26 kg.) Mozgsa ert sugrz, dinamikus s ruganyos.
Kocsis Mikls
Akadtak azonban olyan tenysztk s ms kutyabartok, akik szerint e pomps llatokat cltalanul vreztettk el a kegyetlen viadalokon s a bennk rejl bmulatos kpessgeket oktalanul elpazaroltk. Ezrt tervszeren lttak hozz kutyik keresztezshez, a fizikumon tl immr slyt helyezve a jellem, a karakter s a mindennapi hasznlhatsg krdsre is. Cljukat, hogy az egykori gladitorbl az embert mindenekfelett tisztel s szeret, kiegyenslyozott idegrendszer, nagy munkabrs, sokfle clra felhasznlhat ebet alkossanak, teljes mrtkben sikerlt elrnik. Nekik ksznhet, hogy az amstaff olyannak alakult ki, mint amilyennek ma ismerjk: a vgtelensgig jtkos, kedves s odaad trs, aki azonban ksz brmi ron megvdeni szeretteit s a re bzott rtkeket.
Az vtizedekig tart tenyszti munka eredmnyeknt az egykori viadoregyedektl szrmaz "showvltozat" egyre jobban elklnlt a tovbbra is kutyaharcra hasznlt llomnytl. Az j vltozat – hiszen ekkor, nagyjbl a szzadfordul krnykn mg nem beszlhetnk nll fajtrl – egyre npszerbb vlt s elktelezett hvei szksgt reztk annak, hogy kedvenceiket hatrozottan megklnbztessk a vres felhasznlsra utal s ppen ezrt rosszul cseng pit bull nevet visel kutyktl. Nhny tbb-kevsb tall vltozat elterjedse utn, melyek kzl rdekessgknt rdemes megemlteni az amerikai bullterriert, vgl az amerikai staffordshire terrier elnevezs honosodott meg s tallt elfogadsra a tenysztk rszrl. |