Exeter
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
A macska
 
Macska betegsgek
 
ra
 
Idjrs
Magyarorszg idjrsa
A rszletekrt klikk a kpre.
 
Szmll
Induls: 2005-07-27
 
Szoktats, tarts, gondozs

Szoktats ms llatokhoz

A kutya s a macska kztt lv "si ellensgeskeds" csak a "nyelvi", kommunikcis nehzsgnek tudhat be. Pldul a kutya barti hangulatban a farkt csvlja, macsknl ez a feszlt figyelem jele, de jelenthet ingerltsget s agresszivitst is. A kutyk mr az els tallkozskor alaposan vgigszaglsszk egymst, a macskknl ez lnyegesen lassabban jtszdik le. Ha a kutya felemeli a mancst, akkor jtszani akar, a macsknl ez a tmads jele, esetleg mg fjnak is kzben. Ha a kutya s a macska is fiatalon kerlnek ssze, akkor gyorsan megtanuljk egyms nyelvt, gy bkessgben, st bartsgban lhetnek.

Nyulak, tengerimalacok knnyen sszeszoktathatk a kismacskval, de csak akkor hagyjuk ket egyedl a laksban, ha mr bebizonyosodott, hogy a nyl s a tengerimalac meg tudja vdeni magt.

Aranyhrcsgt, kismadarat, gykot, teknct, bkt, halat ne akarjunk sszeszoktatni a macskval, nem fog sikerlni, inkbb takarjuk le az akvriumot s a terrriumot, a madarat pedig ne engedjk ki a kalitkbl.

Szoktats authoz s przhoz

A macskt kiskortl kezdve szoktassuk hozz az autzshoz, elszr csak kisebb utakra vigyk magunkkal. A macskt mindig szlltkosrban utaztassuk. Ha lehet, akkor a vezetn kvl legyen mg valaki az autban s beszljen a cichoz, prblja megnyugtatni. Ne hagyjuk a macskt egyedl a kocsiban.

Rvid utakra clszer a prz, amelyhez krlbell 3 hnapos korban szoktathatjuk hozz az llatot. A macska przt ne nyakrvhz, hanem hmhoz csatoljuk. Ne legynk trelmetlenek s ne rncigljuk a przt, ne feledjk, nem kutyt stltatunk.

Macska helye - kint vagy bent?

Ha laksban tartjuk a macskt, akkor az egsz laksban biztostanunk kell a szabad mozgst, hogy vlaszthassa meg a pihenhelyt, jtszhelyt. J, ha ezt kiegszti egy drthlval vdett erkly vagy egy sznyoghls ablak. Fontos, hogy a cica ne legyen huzatban.

Ha a macskt kint tartjuk a kertben, akkor arra kell elssorban vigyznunk, hogy ne tudjon kiszkni a kertbl az ttestre, br egy fejlett macska eltt nem sok akadly van, hiszen 2-3 mteres falra is fel tud kapaszkodni erteljes ugrssal, ers mells karmaival. Ezenkvl a cica tallkozhat ms llatokkal is, ezrt a szksges vdoltsokat felttlenl adassuk be neki.

Berendezsi trgyak

Macskakosr
Minden cicnak szksge van egy takarval vagy valami puha betttel kiblelt kosrra. (A bett legyen moshat, de semmikppen ne mszlas, mert azt a macskk nem szeretik.) A kosarat helyezzk huzatmentes, nyugodt helyre.

Toalettlda, alom s -kanl
Felttlenl szksg van toalettldra, amit minden llatkereskedsben beszerezhetnk. A megfelel toalettlda pereme 6-8 cm magas, gy nehz belle kikaparni az almot. Alomnak az svnyi macskaalom a legalkalmasabb. Az sszecsomsodott nedves rszt a toalettkanllal (kimondottan erre a clra kszlt lyukacsos lapt, amibl a tiszta alom kihullik, a hasznlt pedig benne marad) knnyen eltvolthatjuk. Ezt vgezzk el minden rts utn, de legalbb napi egy alkalommal, s ha szksges, ptoljuk az almot. A kismacskt neknk kell rszoktatnunk az alom hasznlatra, gy, hogy amikor a kiscica keservesen nyvog, akkor vatosan megfogjuk, s a toalettldba tesszk. Elkpzelhet, hogy mr az els alkalommal rjn az alom hasznlatra. A laksban tartott macska azrt jr az alomra, mert ez az egyetlen hely a laksban, ahol a piszkt el tudja kaparni.

Etetednyek
A macsknak szksge van legalbb kt etettlkra vagy csszre, az egyikben legyen a szraz eledel vagy a hsru, a msikban pedig llandan legyen friss vz. Ha lehet, akkor az etetednyek ne manyagbl legyenek, mert ezt a cica knnyen felborthatja (kivve a talpas manyag ednyeket).

Krmkoptat s mszfa
Klnsen a szobamacskknl fontos, hogy elvgezhessk "mindennapi" krmkoptatsukat a durva posztval vagy hncssznyeggel bevont deszkn vagy pznn. A karmok kioperlsra is md van. Ez a haznkban nem elterjedt beavatkozs (de pldul az USA-ban gyakran vgzik) a macska mells lbain a karmok (s ezzel egytt az utols ujjpercek) amputlst jelenti. Az llat szmra a mtt maga nem fjdalmas, de a gygyuls idszaka (krlbell 10 nap) kellemetlen, nehezen tud a bektztt, fj lbaira rllni. A karmok hinya miatt a macska nem tud vadszni, s magasabb helyre felkapaszkodni sem. Felllthatunk mszft is a cicnak, amelyet akr hzilag is elkszthetnk. A trzs kerlete 40-50 cm, az gak 25 cm, a fa fellete pedig legyen minl durvbb. Fontos, hogy a fa szilrdan lljon, mert ha egyszer a fa megbillen, akkor a macska valsznleg tbbet nem fog r felmszni. Sokszor azonban elg nehz a macskt rbrni, hogy az ltalunk kivlasztott helyen lezze karmait, gy a laksban tallhat btorok ltjk krt a macskatartsnak.

Macskaajt
Ha kijr a macsknk, olyan mret macskaajtt kell flszerelni, amin a macsknknl nagyobb llat nem fr be. Erre a clra legalkalmasabb az llatkereskedsekben kaphat macskaajt. Abba a helyisgbe, ahov a macskaajt nylik, felttlenl tegynk friss vizet s szraz elesget (a cick az egrre gyakran megszomjaznak). Szerelhetnk r tolzrat is, ha szablyozni akarjuk a cicnk ki-, illetve bejutst, s gy megakadlyozhatjuk ms macskk vagy egyb llatok jszakai ltogatst is.

Fs s kefe
Elssorban a hossz szr macskknak ajnlott a kefe s a fs, mivel rvid szreknl a cica rdes nyelvvel ki tudja fslni a mr nem kvnatos szrszlakat. A fs legyen ers, ritka s nem hegyes fog. A kefe kvetelmnyei a kvetkezk: legyen sr srtj, de ha lehet - br fleg ilyet lehet vsrolni - ne drt. Naponta ktszer fsljk ket, gy megakadlyozhatjuk, hogy a szrszlak a gyomorba kerljenek.

pols

Szr: Mr a kismacskknak is meg kell szokniuk a napi fslst, klnsen a hossz szr macskk esetben. A kilazult szrszlak eltvoltsn kvl a napi fslsnek ms jelentsge is van: ilyenkor a gazdi kzbe veszi kedvenct, megsimogatja, ellenrzi, hogy tisztk-e a flei, nincs-e benne parazita, nincs-e rajta srls stb. A rvid szr macskk polshoz hasznljunk sr fog fst, majd tenyernkkel hatrozott mozdulattal simtsuk vgig a testt a fejtl kiindulva egszen a farokig. Ezt a macskk nagyon szeretik, s a kilazult szrszlakat gy vgleg eltvolthatjuk. A hossz szr macskk polsa jval tbb idt vesz ignybe. Naponta ktszer fsljk ki szrt. Az sszecsomsodott rszekkel kln kell foglalkoznunk. Hzzuk szt a szrszlakat (hasznlhatunk hozz pldul tompa kttt), ezutn nekilthatunk ritka fog, majd kzepesen sr fsvel a bontshoz. A hintpor alkalmazsa segt a csomk kibontsban, cskkenti a szrszlak sszetapadst. Ha gy mr nem bonthat ki a csom, akkor vgjuk le ollval, ez megakadlyozza az egyre nagyobb filces terletek kialakulst. A szrhulls tzelskor, vemhessg alatt, hormonzavarkor s vitaminhiny esetn fokozottan jelentkezik. Ha a cict killtsra visszk, akkor eltte 4-5 nappal frdessk meg (klnsen a fehr macskkat), mert gy a killtsra a szr visszanyeri termszetes zsrtartalmt s fnyt. Klnleges gondozst ignyel a kandrok farka. A farok fels, test felli rszn zsrmirigyek vannak, amelyek vladka elsrgtja a szrt. Baktriumok telepedhetnek meg itt, amelynek brgyullads lehet a kvetkezmnye. Ezt a rszt akr naponta beszrhatjuk hintporral, amit a brbe drzsls utn kikeflnk. Esetleg a macska farkt kln is megmoshatjuk.

Fl: Idnknt gyengden trljk ki a kls halljratot babaolajba mrtott fltisztt plcval, majd vattval trljk t a flkagylt. Ne hasznljuk ugyanazt a plcikt mind a kt flhz. Ha a flben barna pttyket vagy sr vladkot tallunk, akkor gyulladsra vagy parazitkra gyanakodhatunk, felttlenl forduljunk llatorvoshoz, s a tovbbi kezelst bzzuk r.

Szem: A szemfolys ltalban kthrtya-gyulladst, megfzst vagy srlst jelez, ezekben az esetekben forduljunk llatorvoshoz. Azonban ltezik msfajta szemfolys is, amely a rvid orr macskknl fordul el, mivel a rvid orr miatt a knnyet az orrregbe levezet knnycsatorna beszkl, illetve elzrdik. Ilyenkor brvizes vattval naponta tbbszr trljk ki a szemeket. Itt se hasznljuk ugyanazt a vattacsomt mind a kt szemnl.

Fogak: A tejfogak 8 hetes korra teljesen kifejldnek. A tejfogak elvesztse 4-6 hnapos korban kvetkezik be. A legtbb esetben szrevtlenl zajlik le (az llat legtbbszr lenyeli a fogt), de elfordulhat fogzsi lz, levertsg, tvgytalansg, vres fogny, panaszos nyvogs. A fogkkpzds s fognygyullads minden arra hajlamos macsknl megjelenik. Ha a macska nem hasznlja kemny csontok rgsra a fogait, akkor mr 2-3 ves korban is kialakulhat, tnete a rossz szjszag s a nylzs. A fogkvet llatorvossal tvolttassuk el. Ha az idsebb macska rosszul eszik, gondolnunk kell a fogkvessgre s fognybetegsgre, ezeket llatorvos kezeli. Ne adjunk a macsknak szilnkosan tr hossz csves csontot (pulyka, kacsa, reg tyk csontjt), mert a hegyes csontdarabok megsebezhetik az llatot vagy akr fulladst is okozhatnak. Ne hagyjuk magra a cict csontrgs kzben, hogy szksg esetn beavatkozhassunk, lehet, hogy ez menti meg az lett. Idsebb macskknl a csontetets szkrekedst okozhat, ezrt vigyzni kell.

Karmok: Neveljk r a macskt a karomkoptat hasznlatra, gy sok btorunkat megvhatjuk. A karmok vgt le is vghatjuk (legjobb erre a clra specilis, macskknak kszlt karomvg ollt hasznlni) de csak az ttetsz vgeket cspjk le (krlbell 2 mm). Vigyzzunk, nehogy megsrtsk a karomban lv ereket s idegeket, mert ha ezek megsrlnek, az nagyon fjdalmas s nhny percig tart vrzst okozhat. Legjobb, ha llatorvosra bzzuk a manikrt.

Klykk felnevelse

Teendk a frissen beszerzett klykmacskval: Hazatrve eleinte csak egy szobban engedjk a kiscict mszklni, ott, ahol mr vrja valamilyen berendezsi trgya, s amelyik ksbb a tartzkodsi helye lesz. Az els napokban, ha lehet, ne hagyjuk egyedl, simogassuk, jtsszunk vele sokat. Legjobb eleinte azt a tpllkot adni a kismacsknak, amit korbban fogyasztott, s fokozatosan lehet ttrni ms eledelre, szraz vagy konzerves macskatpra, illetve emberi telmaradkokra. Ha olyan rva macskaklykt akarunk felnevelni, amelyik mg ignyli a szoptatst, akkor llateledel-boltokban kaphat tejptl tpszer kismacskk rszre. Ezt lehet helyettesteni az albbi tblzat alapjn sszelltott tpszerrel is:

sovny marhahs darlva
8 g   
sovny tr
15 g   
tolaj
3 g   
tojssrgja
3 g   
flztt tehntej
70 g   
tejcukor
0.8 g   
vitamin s svnyi anyag keverk
0.2 g   
Napi adagja 16-25 ml, 6-8 alkalomra elosztva
(dr. Fekete S. nyomn)

Fontos tudni, hogy a macska teje fehrjben s zsrban dsabb, mint a tehntej, ezrt tvhit, hogy a szopskor kismacsknak feles tejet kell adni. Inkbb tejsznnel, hsliszttel, csukamjolajjal, csraolajjal lehet a tejet srteni. Termszetesen, ha a kismacskknak hasmense van, mindenkppen dits trend javasolt. Aki vllalkozik az rva szops macskk felnevelsre, annak nemcsak a tpllkrl kell gondoskodnia, hanem az anya nyalakodst is ptolnia kell, amivel kivltdik a vizelet- s blsrrtsi reflex. Ezt gy rhetjk el, hogy langyos vizes vattval a has s vgblnyls tjkt masszrozzuk. Ha ez elmarad, a kismacskk nem rtenek s elpusztulnak.

A laks tbbi helyisgbe csak nhny nap mlva engedjk a klykt, a kertbe pedig krlbell egy ht elteltvel engedjk ki, amikor mr megszokta a sajt szobjt, krnyezett.

Klnsen az els idben kerljk a lrmt, a hangos beszdet. Beszlgessnk a kiscicval, jtsszunk vele sokat, gyakran ismtelgessk a nevt. Mindig a kt mells lba al nylva emeljk fel, ne a tarkjnl fogva. Hagyjuk a macskt aludni, ne zavarjuk evs, ivs kzben, vagy amikor ppen a dolgt vgzi. Nagyon benssges kapcsolatot alakthatunk ki kis kedvencnkkel, ha evs utn - ha hagyja - lgyan simogatjuk a pocakjt, mint ahogy a mamja is teszi nyalogatssal. Engedjk, hogy gyermekeink gondoskodjanak a macskrl, gy felelssgrzet alakul ki bennk. Figyelmeztessk ket, ha valamit elfelejtettek, ugyanis a macskknak lland gondoskodsra van szksgk.

Ha fajtatiszta macskt akarunk tartani, akkor fontos, hogy a tenyszet macskaleukzistl, FIP-tl s FIV-tl mentes legyen. A 4 hetes klykt mr javasolt kezelni orsfrgessg ellen, ezutn pedig 12-14 hetes korig kthetenknt clszer a kezelst ismtelni. Ha j kismacskt szereztnk be, clszer llatorvoshoz elvinni, hogy megfelel freg elleni kezelst kapjon, illetve egyb betegsgek, kls parazitk megltt kizrjuk. A kismacskk 8 hetes korukban kapjk az els vdoltst fertz gyomor- s blgyullads, valamint macskantha ellen. Az oltst 3-4 ht mlva kell megismtelni. Az orvosi vizsglatok alkalmval az llatorvos ellenrzi a cica fejlettsgt, tancsokkal ltja el a macskatulajdonost. Ha beteg macskt visznk az llatorvoshoz, akkor az addig nem fogja beoltani a cict, amg ki nem kezelte a betegsgbl, mert az oltsok vdhatsa csak egszsges s ers szervezetben kezd kialakulni mintegy 10-14 nap elteltvel. Ellenrizni szoktk tovbb a hm macsknl azt is, hogy leszlltak-e a herk.

A klyk kort fogai alapjn lehet megllaptani. A tejfogak 8 hetes korra nnek ki, ez 26 darab fogat jelent. A maradand fogak 4-5 hnapos korban vltjk a tejfogakat. A macsknak 30 maradand foga van.

Jtkok: Fontos, hogy a kismacsknak legyenek sajt jtkai, amelyeken nem kell mssal osztoznia. Ezenkvl mi is jtsszunk sokat a cicval, menjnk bele az jtkaiba is, s ha lehet, minl kevesebbet hagyjuk egyedl otthon. Jtkok: pingponglabda, szvetbl kszlt jtkok, paprgalacsin. Sok macska lvezi, ha a gazdja eldobja a jtkt, s ezt visszahozhatja, gy elg hamar kialakul az apportrozs kszsge is, ha a jtk mrete alkalmas szjba vtelre. Kszthetnk mi is jtkot a cicnak, akr egy botra is kthetnk madzagot, ez olcs s mgis j jtk. Gondolnunk kell azonban arra is, hogy a fonlszer anyagok, ha macsknk lenyeli, slyos blelzrdst, letveszlyes llapotot okozhatnak. Aprbb, lenyelhet tmr trgyak is elidzhetnek ilyen problmt, de szerencsre a macska ezeket sokkal kevsb hajlamos jtk kzben lenyelni, mint a kutya. Ha mgis elfordulna, akkor minl elbb forduljunk llatorvoshoz.

Testbeszd

A cick hangjelekkel, mimikval, testbeszddel s szagjelekkel kommuniklnak. A mimika finomabb jelzsnek szmt, ezzel szemben a testbeszd, a testtarts mr jval nagyobb tvolsgbl is lthat. A cica hangulatnak vltozst elszr mindig az arckifejezs megvltozsa jelzi, a testtarts csak ezutn fejezi ki az ppen aktulis kedlyllapotot. Az elgedett, nyugodt cica ltalban a hts lbain ldgl, farkt maga kr csavarja. A nyugtalan macska lelapulva kuporog, mells mancsait szgye al hzva, farka szorosan a teste mellett van. A macskk figyelemmel ksrik egyms testtartst s tiszteletben tartjk az elzrkzs ignyt. Ha viszont a msik cica magasabb helyt foglal el a rangltrn, akkor az ppen pihen llat alzatosan elhagyja a terepet. A felppostott ht a tlervel szembeni flelem jele, a macskk jellegzetes testtartsa. Ezt a klykk gyakran prblgatjk nagyobb, ersebb fajtrsaikkal vagy kutyval, idegen emberrel szemben. A testtarts jellegzetes: a macska felppostja a htt fordtott U alakban, szrt felborzolja, hogy nagyobbnak tnjn, s szltben helyezkedik el. Farkt kampszeren lefel grbti. Ez a pz a tbbi macska szmra igen fenyeget, ijeszt hatst kelt, megflemlti az ellenfelt, harc nlkl gyzedelmeskedik. Azonban ha a msik llat mgsem htrl meg, akkor a cica megfutamodik, s sebesen elszguld. Ebbl is ltszik, hogy ez a testtarts csak blff s nagy adag flelemmel trsul.

A macska farka baromterknt funkcionl. Amikor simn lg, akkor a cica hangulata normlis, az "vegmoskefe"-farok riadalmat jelent. Ha lelaptja a testt s htramered farka meg-megrndul, akkor a macska ppen nagyon koncentrl valamire vagy feszlt valamitl. A fgglegesen gnek mered farok az llat nyjas hangulatt jelzi, gy kszntik egymst a rg nem ltott macskk, s a kiscica is gy dvzli anyjt. Ha a macska ide-oda csapkod a farkval, akkor biztos, hogy a kvetkez pillanatban megvalstja elkpzelseit.

Amikor kt idegen macska tallkozik, akkor els dolguk, hogy alaposan megszaglsszk egymst. Testket lelaptjk, fejket amennyire csak tudjk, elrenyjtjk. Egyik fl rszrl sincs igazn bizalom. Eszmnyi esetben a macskk tovbb szaglsznak egszen a vgblnylsig. Egyikk sem akarja, hogy a msik kzel kerljn a genitliihoz, gy egy darabig csak forgoldnak. Ha a flek ilyenkor kvncsian elremutatnak, akkor a tallkozs ltalban bksen, bartsgosan zajlik le, az egyik cica felcsapja a farkt, s hagyja megszaglszni a htsjt. Utna cserlnek, s a msik szaglssza vgig az els cict. Miutn befejeztk az ismerkedst, mindketten mennek tovbb a maguk tjn.

Sajnos azonban a legtbb esetben nem gy zajlik le a tallkozs kt macska kztt. Mr a klcsns szaglszs kezdeti lpseinl megszakad a folyamat, ugyanis az egyik macska szaglszn a msikat, de az nem akarja, ezrt flt lelaptja, sunyin htrahkl. Amennyiben az els cica folytatn a kzeledst, gy a msik fjni, kpkdni kezd, esetleg pofonokat osztogat. A rangsorban lejjebb ll rendszerint ilyenkor elfut, a msik pedig utna megy, s prblja megint szaglszni, de ez ltalban nem szokott sikerlni, mert a flnkebb llat megint eliramodik. Ez a jtk tbbszr megismtldhet. A folytats a btrabb, ersebb macskn mlik: vagy hagyja elfutni flnkebb trst s is tovbbmegy a sajt tjn, vagy utna iramodik s nekimegy a msiknak.

A macskk egyms kztt nagyon jl megrtik egymst, nincsenek kommunikcis nehzsgeik. Ez egyarnt vonatkozik a hzicicusokra s a nagyvadakra is. Viselkedsi gesztusaik nagymrtkben hasonlak, kizrt a flrerts lehetsge.

Kommunikci macska s ember kztt
Az emberek ltalban szavakkal kommuniklnak a macskjukkal is, amelyek nagy rszt - termszetesen a naponta hasznlt szavakat, mondatokat - megrtik a cick. A macskk nemcsak ezeket rtik meg, hanem a mimiknkat, mozdulatainkat, gondolatainkat is. Pldul egy mimikai gesztusbl a cica rjn, hogy mi most ppen fel fogunk llni s kimegynk a szobbl. Viszont ha a macska akar valamit kzlni a gazdjval, akkor ez elg nagy erfesztsbe kerl, sokszor s tagoltan kell "elmondania", hogy mit szeretne, mire mi emberek megrtjk szmra egyrtelm jelzseit

A macskk kommunikcija br szles skln mozog, szkebb rtelemben 3 fle hangot klnbztetnk meg:

a) halk, gyengd, "beszlgets" hangok, ezeket az anyamacskk s a szerelmes kandrok hallatjk;
b) hvhangok (a halk mikolstl kezdve a harci "csatakiltsig");
c) ide sorolhatjuk a megriadt cick izgatott hangjelzseit, a fjst, a kpkdst (prszkl-fjtat hang) s a mly, torokhang morgst.

Ettl fggetlenl a macskk inkbb a testtartsukkal kommuniklnak egyms kztt.

Vakci, utazs

Amikor a cica mellett dntnk, akkor elre el kell hatroznunk, hogy nyaralskor magunkkal vigyk-e az llatot vagy sem. Mindkt vltozathoz elkszletre van szksg. Mindig az adott krlmnyek hatrozzk meg, hogy magunkkal vihetjk-e kis kedvencnket (a cica egszsgi llapota, a kora, a hely, ahov vinni akarjuk, mennyi idre megynk stb.). Pldul nem vihetnk magunkkal vrands vagy szoptats llatot, de ilyenkor nem hagyhatjuk magra sem. Ebben az esetben a legjobb, ha elhalasztjuk a nyaralst.

Szem eltt kell tartanunk, hogy a macska jobban szeret a megszokott krnyezetben lni, s ltalban tl nagy stresszel jr, ha innen kimozdtjk. Noha a gazda neki is hinyzik, csak oda rdemes vinni macsknkat, ahol hosszabb ideig tartzkodunk, s ahol az otthonihoz hasonl vdett krnyezetet tudunk neki biztostani.

Ha csak egy- vagy ktnapos kirndulsra megynk, akkor sokkal knnyebb helyzetben vagyunk: a cica otthon maradhat egyedl, termszetesen lssuk el megfelel mennyisg lelemmel, vzzel s tiszta alommal.

Ha amellett dntnk, hogy magunkkal visszk a macskt, akkor szksg van megfelel szlltkosrra. Ez lehet fonott, de lehet manyag szlltkosr is. Ez utbbi jobban s megbzhatbban zrhat, s a legjabb tpusokat mr biztonsgi vvel rgzthetjk az aut lshez. Utazs eltt szoktassuk hozz a macskt a szlltkosrhoz, amit legknnyebben gy rhetnk el, hogy otthon nyitva tartjuk a kosr fedelt vagy ajtajt, gy a cica egy id utn magtl felfedeztra indulhat. Nmelyikk rosszul tri a bezrtsgot, az utazst, ezrt hosszabb utazskor clszer nyugtatt is krni az llatorvostl, amit induls eltt be tudunk adni kedvencnknek. A hossz t alatt 1-2 rnknt vegyk ki az llatot a szlltkosrbl, s przon stltassuk meg egy kicsit, gy a dolgt is elvgezheti, jtszhat is, megnyugodhat, ehet, ihat. Ha hosszabb idre megynk, s gy dntttnk, hogy visszk cicnkat is, akkor gondoskodnunk kell a megszokott alvkosrrl, takarrl, etetednyekrl, alomrl, toalettldrl, szraz takarmnyrl.

Ha tbb napra megynk, akkor el kell gondolkoznunk azon, hogy cicnk a laksban maradjon-e s valaki jrjon hozz naponta etetni s egy kicsit foglalkozni vele vagy esetleg az laksba vigyk t az llatot (gy az llat nincs egyedl egsz nap), vagy beadjuk egy panziba, esetleg magunkkal visszk. Ha a cica szempontjt nzzk, az a legjobb, ha otthon marad, s nem bolygatjuk meg az lett csak azrt, mert mi elutazunk. Ha tallunk olyan ismerst, aki ismeri s szereti a macskt, s akit a macska is elfogad, akkor minden rendben lesz. Krjk meg bartunkat, ne csak etesse, hanem simogassa, beczgesse is egy kicsit az llatot, jtsszon vele, gy a macska nem fogja megsnyleni a vakcit. Ha szobban tartott cicrl van sz, akkor nem ri nagy trauma, ha elvisszk az ideiglenes gazdi otthonba. Fontos, hogy az llat ne tudjon kimszklni, hogy elkerljk az idegen terlet okozta problmkat. Nem ajnljuk a menhelyeket, panzikat, mert a nyri idszakban tlzsfoltak, szemlytelenek, s szmolnunk kell az idegen macskktl kaphat fertz betegsgekkel is. A legjobb megolds az, ha nem az egsz csald megy nyaralni, gy a macska is maradhat a megszokott krnyezetben s a gazdija sem "cserldik ki".

Ha klfldre visszk a cict, akkor az utazs eltt nhny httel rdekldjk meg az llatorvostl vagy az adott konzultuson, milyen vdoltsokra, iratokra van szksg ott, ahova megynk. A legtbb eurpai orszgba trtn utazskor a macsknak egy vnl nem rgebbi s 30 napnl nem korbbi veszettsg elleni oltssal kell rendelkeznie. Az errl szl hatsgi llatorvosi igazolst az utazst megelzen 3-4 nappal kell beszerezni, s ez az igazols az oltsi knyvvel egytt a macsknk "tlevele".

A nyaralhelyen csak a szobban, zrt ajt s ablak mellett engedhetjk el a macskt. Ha szellztetnk, rakjuk r a przt, gy nem tud egy vatlan pillanatban kiszkni. Megksrelhetjk kivinni przon a szabadba, de csak akkor, ha nincs a kzelben kutya vagy nem fl az j krnyezettl.

 
Men
 
A kutya
 
Kedvenc fajtim
 
Kikapcsolds
 
Linktr
 
Gazdira vrok!(Menhely)


 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros